Zpět na výpis žalob
Kauza RPSN chybně vypočítané RPSN v úvěrových smlouvách

Přijmání žalob

121 účastníků
Sdílet žalobu Přidat se k této žalobě
Kupovali jste auto na úvěr? Lákali vás nízkým RPSN a vyúčtovali vám vysoký poplatek za uzavření smlouvy, který v RPSN nepřiznali? Můžete se bránit a chtít zpět nejen zaplacený poplatek za uzavření smlouvu, ale i drtivou většinu svých úroků! Zvláště pozorní by měli být klienti ESSOX, Home Credit či GE Money Auto.Česká obchodní inspekce (ČOI) udělila společnosti ESSOX s.r.o. pokutu ve výši 2.000.000 Kč za chybně počítané RPSN (roční procentní sazba nákladů). Společnost ESSOX uváděla RPSN poloviční, než jaké mělo být ve skutečnosti. Média záhy upozornila, že stejný problém se týká i společností Home Credit či GE Money Auto.

RPSN má ukázat, jak je úvěr pro spotřebitele výhodný. Jsou v něm zohledněny nejen úroky, ale i veškeré poplatky, které jsou s poskytnutím úvěru spojeny. Pokud je RPSN spočítáno špatně, je možné se domáhat toho, aby váš úvěr byl úročen jen diskontní sazbou ČNB, která se pohybuje v rozmezí 0,05 - 0,25 %, a to i zpětně. To fakticky znamená, že můžete chtít zpět většinu zaplacený úroků. Zároveň máte nárok na to, aby Vám úvěrová společnost vrátila všechny poplatky, které byly v úvěrové smlouvě sjednány. Otevírá se tak zde možnost ušetřit peníze v řádu desítek tisíc korun.

Na chybně počítané RPSN velkými bankovními domy, a z toho plynoucí důsledky, prvně upozornil právník Petr Němec, který stojí také za projektem Jdeto.de a Hromadné žaloby.cz, a to na stránkách deníku E15.czPřípad vzbudil pozornost i na Slovensku, když na něj upozornil i slovenský poslanec Beblavý

Následně deník MF DNES upozornil na provinění dalších společností, které je ještě mnohem závažnější, neboť RPSN bylo manipulováno přes poplatek za uzavření smlouvy, který je velmi vysoký a RPSN tak bylo uměle snižováno až na polovinu.


Je vaše RPSN chybné? Zjistěte to! Stačí využít KALKULAČKU RPSN.


Zadejte potřebné hodnoty a porovnejte výsledné RPSN s RPSN uvedeným ve vaší smlouvě. Pokud je RPSN ve smlouvě nižší, než kolik vám vychází v kalkulačce, byli jste i vy oklamání a máte právo domáhat se části peněz zpět. Co dělat?

Přidejte se k hromadné žalobě

Zdarma vám zašleme vzor výzvy, aby vám vaše úvěrová společnost navrátila zpět vaše poplatky a úroky. Budeme vás informovat o vývoji kauzy a připravujeme pro vás rovněž zdarma vzor podání k Finančnímu arbitrovi.

Právní základ:

RPSN sazba má poskytnout spotřebiteli informaci o výhodnosti úvěru a porovnání s dalšími nabídkami. Nebyl-li do RPSN započítán poplatek za uzavření smlouvy jako náklad na úvěr, bylo RPSN až o polovinu nižší a spotřebitel mohl nabýt mylného dojmu, že je úvěr výhodnější než jiný. Zákon o spotřebitelském úvěru takové klamání sankcionuje tím, že spotřebitel může chtít po klamající úvěrové společnosti všechny poplatky zpět, jakož se i může domáhat úročení diskontní sazbou ČNB, která je jen v řádu desetin procenta. Tedy úvěrová společnost musí vrátit i úroky, které spotřebitel hradil.

Přidejte se: Pokud chcete získávat důležité informace o vývoji této kauzy a být mezi prvními, kteří v rámci hromadného postupu budou požadovat své nároky na úvěrových společnostech, přidejte se k této kauze.

Z médií:

iDNES.cz: MF DNES: Úvěrové firmy udělaly chybu, odškodné může být až šest miliard

Splátkové firmy mají velký problém, kterým se zabývá už i ministr průmyslu. Společnost Essox bude muset odškodnit klienty za špatný výpočet půjčky. MF DNES zjistila, že vyplácení miliardového odškodného hrozí i dalším splátkovým společnostem. Podobnou chybu podle nezávislých expertů udělala také firma Home Credit.

Česká televize: Drahé půjčky: RPSN dvakrát vyšší než ve smlouvě

Experti radí klientům společností Essox a Home Credit, aby si zkontrolovali své úvěrové smlouvy a především odpovídající sazbu RPSN (roční procentní sazba nákladů). Mohlo se totiž stát, že jim byla chybně spočítána cena půjčky - na úrocích by tak zaplatili dvakrát tolik.

iDNES.cz: Co dělat, když zjistíte, že máte špatně spočítaný úvěr

Odškodnění můžete získat i v případě, že jste třeba původní smlouvu refinancovali u jiného věřitele. Za porušení zákonné povinnosti uvádět ve smlouvě o spotřebitelském úvěru správnou RPSN totiž poskytovatelům úvěrů hrozí citelné sankce.

ZALOŽIT ŽALOBU
Navrhni žalobu
Návrh žaloby je nezávazný podnět dalším občanům ke společné akci, ze kterého neplynou žádné právní důsledky. Návrh žaloby bude po schválení zveřejněn v anonymní formě, tedy bez vašeho jméno či jiného údaje.
Navrhovatel
Proti komuPřiložte soubor **
Přiložte soubor **
Přiložte soubor **
* Výše pohledávky, pokud lze vyčíslit
** Dokumenty duležité pro vaši žalobu (smlouva, faktura atd.), přidání souborů je nepovinnéPřidat se k žalobě
Připojení se k této žalobě je zcela nezávazné. Vaše údaje se v naší databázi přiřadí k této žalobě a následně budou poskytnuty advokátovi, který se bude tímto případem dále zabývat. Advokát poté kontaktuje vás a všechny ostatní, kteří se k této žalobě připojili, s nezávaznou nabídkou svých právních služeb.