Výhody a nevýhody? Jaké nese soudní spor rizika?
Hromadný postup je způsob, jak můžete dosáhnout významné finanční úspory za advokáta. Pokud se spojíte s ostatními, rovněž zlepšíte svou vyjednávací pozici. Je tak větší pravděpodobnost, že k soudu nebude muset vůbec dojít a k urovnání sporu dojde mimosoudní cestou. Na druhou stranu, pokud půjdete přímo za svým advokátem, jistě se dočkáte prvních kroků vašeho advokáta dříve než v našem případě, kde se snažíme nejdříve dát dohromady co největší množství poškozených. Možná je náš postup trochu pomalejší, ale věříme, že se kupředu valíme mnohem větší silou a za méně peněz.
Co vše můžu přes Hromadné žaloby.cz řešit?
Úplně všechno, kde máte pocit, že poškozených bylo víc. Ačkoliv se zaměřujeme především na kauzy spotřebitelské, jsou Hromadné žaloby.cz také prostorem pro jiné spory, například spory vzniklé skupině lidí nějakou škodou (záměrnou, ekologickou či jinou), spory zaměstnanců (bývalých zaměstnanců) proti zaměstnavateli, spory pacientů s nemocnicí a jiné.
Jak velká je hromadná žaloba? Projekt se zaměřuje jen na velké kauzy?
Zaměřujeme se na všechny kauzy, kde může být více než jeden poškozený. Už dva lidé mohou společně ušetřit. Naší ambicí nejsou spory stovek tisíců poškozených. Na takové kauzy bude vždy vhodnější založení zvláštního a speciálního projektu. My chceme dát prostor poškozeným i v malých kauzách. Někdy je malá kauza a hromadná žaloba jen 10 lidí, jindy třeba 100 nebo 1.000. Záleží vždy na kauze.
Je projekt jen pro Pražáky?
Rozhodně ne. Ačkoliv společnost Český spotřebitel s.r.o. sídlí v Praze, její působnost je vzhledem k charakteru služby, fungující převážně v online prostředí, celorepubliková. Zajímáme se o kauzy, které mohou mít poškozené po celé republice nebo jen v jednom regionu či městě. Nezáleží na tom, zda podvodník působí jen v Praze, Jihlavě, Karviné nebo Uherském Brodě a poškodil třeba jen deset místních občanů. Každý má právo hájit svá práva. V případě regionálních sporů budeme preferovat advokáty z daného regionu.
Kdo za projektem stojí?
Projekt Hromadné žaloby.cz je provozován společností Český spotřebitel s.r.o. Tuto společnost vlastní a jsou jedinými jednateli Mgr. Petr Němec a Ing. Tomáš Pospíšil. Mgr. Petr Němec je právník a zapsaný mediátor. Jako první v České republice zažaloval svoji banku o vrácení úvěrových poplatků a uspěl. Krátce na to založil projekt www.jdeto.de, kde nabídl lidem volně ke stažení návod a vzory, jak dosáhnout stejného úspěchu. Po spojení projektu www.jdeto.de s projektem www.bankovnipoplatky.com a www.poplatkyzpět.cz se Mgr. Petr Němec podílí na největší hromadné žalobě v historii ČR proti bankám, které se účastní více než 310.000 lidí. Ing. Tomáš Pospíšil vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze, kde poté začal i přednášet. Četné zkušenosti s nejrůznějšími podvodnými praktikami získal, když působil v jedné z největších auditorských společností Ernst & Young, kde se zaměřoval na kontroly projektů financovaných z evropských dotací a na výběrová řízení. V současné době se kromě jiného věnuje práci s českými startupy.
Proč to děláme? Co z toho máme?
Chceme něco změnit. K lepšímu. Úspěch projektu www.jdeto.de a www.poplatkyzpět.cz ukazuje, že čeští spotřebitelé se již nebojí o svá práva bojovat. Stačí jim jen malá pomoc, popostrčit je, poskytnout jim prostor, kde se mohou dát dohromady. Proto jsme se rozhodli založit projekt Hromadné žaloby.cz, který by měl být především pomocným nástrojem všem těm, co chtějí něco změnit a chtějí bojovat. Co z toho máme? V prvé řadě nás to baví a chceme se věnovat práci, která pomáhá lidem a je užitečná. Navíc se nám líbí být postrachem podvodníků. Holým faktem ale zůstává, že z něčeho žít musíme. Složenky platíme z toho, co získáme na takzvaných PR službách, tedy mediálním a jiném poradenství. Advokáti, kteří se stali našimi partnery, mají možnost se stát tzv. právními garanty jednotlivých žalob a následně zastupovat poškozené při soudním sporu, tuto možnost však mají i jiní advokáti. Média si často všímají boje českých spotřebitelů proti nejrůznějším podvodníkům, takže pro jednotlivé advokátní kanceláře je to skvělý způsob, jak se zviditelnit. Pro advokáty je tedy naše poradenství placené, což nám umožňuje poskytovat vám naše služby zcela zdarma.
ZALOŽIT ŽALOBU
Navrhni žalobu
Návrh žaloby je nezávazný podnět dalším občanům ke společné akci, ze kterého neplynou žádné právní důsledky. Návrh žaloby bude po schválení zveřejněn v anonymní formě, tedy bez vašeho jméno či jiného údaje.
Navrhovatel
Proti komuPřiložte soubor **
Přiložte soubor **
Přiložte soubor **
* Výše pohledávky, pokud lze vyčíslit
** Dokumenty duležité pro vaši žalobu (smlouva, faktura atd.), přidání souborů je nepovinnéPřidat se k žalobě
Připojení se k této žalobě je zcela nezávazné. Vaše údaje se v naší databázi přiřadí k této žalobě a následně budou poskytnuty advokátovi, který se bude tímto případem dále zabývat. Advokát poté kontaktuje vás a všechny ostatní, kteří se k této žalobě připojili, s nezávaznou nabídkou svých právních služeb.